Bazén v Táboře bude šetřit až 30 kubíků vody denně

Bazén v Táboře bude šetřit až 30 kubíků vody denně.

Díky unikátní recyklaci ušetří bazén v Táboře po rekonstrukci až 30 kubíků vody denně

Stavbaři ze společností Metrostav DIZ a Památky Tábor dokončují II. etapu rekonstrukce plaveckého stadionu v Táboře. Bazén o délce 25 metrů se každým dnem posouvá do „čisté“ fáze, staveniště už ovládli obkladači, sádrokartonáři a další dokončovací profese. Přestože se i v náročném prostředí jedné velké místnosti daří

Kvůli nekvalitnímu provedení původní bazénové vany z přelomu 70. – 80. let minulého století bylo nutné posunout termín dokončení z poloviny října na začátek prosince 2024. Plavat se má od pondělí 2. prosince.

„Při bouracích pracích jsme zjistili, že původní vana neměla žádnou hydroizolaci a obklady byly nalepené přímo do cementové vrstvy! To mělo několik nepříjemných důsledků. Za provozu se hodně vody ztrácelo a to se projevilo na nahromaděné vlhkosti v podkladních betonových deskách. Vana byla zároveň dost křivě uložená. Než jsme tedy mohli začít s novou skladbou, museli jsme nechat podklad náležitě vyschnout. Vanu jsme pak zarovnali pomocí betonového nástřiku, jaký se používá například při zajišťování tunelů či svahů,“ sdělil vedoucí projektu Michal Hryzák ze společnosti Metrostav DIZ.

Minimální nároky na dopouštění

Zatímco z původního bazénu se voda ztrácela, ten nový bude naopak vynikat minimálními nároky na dopouštění. „Plavecké bazény mají podobnou filtraci, jakou znáte z těch zahradních, jen okruh není tak docela uzavřený. S ohledem na množství návštěvníků a objem bazénu je nutné pravidelně část vody nahrazovat dopouštěním. Zde však budou fungovat jako druhý stupeň recyklace speciální přepadové plastové nádrže, které umožní denně vrátit zpět do filtračního okruhu až 25-30 m3 této odpadní vody. Táborský bazén bude teprve šestým v ČR, který bude vybavený touto unikátní technologií,“ říká Michal Hryzák.

Stávající projekt navazuje na I. etapu z let 2018-2019. Stavbaři Metrostavu tehdy zrekonstruovali dětský plavecký bazén, sprchy, část šaten a vestibulu a také technologické zázemí. Dále vybudovali ve formě nástavby horní wellness se saunovým světem a velkou terasou nabízející výhled na přilehlou údolní nádrž Jordán.

Druhá etapa se týká plavecké „pětadvacítky“. Protože výsledek musí splňovat závodní podmínky, plavecké dráhy je třeba rozměřit s přesností na milimetry. Původní bazén byl vybudován v roce 1982. Málokdo ví, že v rámci Jihočeského kraje má dvojče v Písku, které bylo vybudováno podle stejného projektu a které je v provozu dodnes.

32,3 mil Kč od Národní sportovní agentury

Investorem rekonstrukce a dostavby plaveckého stadionu v Táboře jsou Tělovýchovná zařízení města Tábora (TZMT). Zhotoviteli stavby jsou společnosti Metrostav DIZ a její místní partner Památky Tábor. „Celková investice dosahuje 49,6 mil Kč bez DPH a významnou část, ve výši 32,3 mil Kč, pomůže uhradit dotace na ´standardizovanou infrastrukturu´ od Národní sportovní agentury.

Bazénové provozy jsou energeticky velmi náročné a tím mají, kromě vysokých provozních nákladů i značnou ´uhlíkovou stopu´. V rámci jednotlivých etap investor (město Tábor a jeho dceřiná společnost TZMT s.r.o.) klade důraz na ekonomiku provozu a hospodaření s energiemi. Proto považuji za výrazný úspěch nejen finanční úsporu v rozpočtu města díky získané dotaci, ale i získaný ekonomický efekt v hospodaření s energiemi díky novým technologiím,“ říká místostarostka města Tábor Lenka Horejsková.

V tomto ohledu má táborský bazén v ČR několik významných a inovativních řešení:

1) Už v rámci 1 Etapy rekonstrukce (2018-19) bylo instalováno zpětné získávání tepla z odpadních vod. Tedy voda odcházející do kanalizace předává teplo studené „surové“ vodě na vstupu do areálu.
2) V roce 2021 byla na střechu plaveckého bazénu instalována fotovoltaická elektrárna (FVE) 51 kWp včetně bateriového úložiště. Toto bylo v roce 2024 rozšířeno společně se stadionem míru o další FVE 224 kWp. V letních měsících je tedy provoz plaveckého bazénu a sportovní haly Mír ze značné části, až 80 %, provozován z obnovitelných zdrojů energie.
3) Dalším krokem bude i samotné hospodaření s vodou díky výše uvedenému, nově instalovanému filtračnímu systému.

Skupina Metrostav se v posledních letech stává specialistou na venkovní i kryté bazény. V nedávné době je stavěla či rekonstruovala v Brně, Jihlavě, České Lípě, Znojmě, Kyjově, ale i v nedaleké Třeboni.  

Zdroj a foto: Město Tábor

,
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments